Calin Popescu Tariceanu s-a intalnit la Giurgiu cu mediul de afaceri giurgiuvean

Primăria municipiului Giurgiu a fost, miercuri, 24 septembrie, gazda unui eveniment de marcă pentru oraşul nostru. Edilul şef al municipiului, Nicolae Barbu a primit vizita preşedintelui Senatului României, Călin Popescu Tăriceanu, însoţit de deputatul Daniel Chiţoiu, fostul Ministru al Finanţelor.
Întâlnirea ce a avut ca temă principală dezvoltarea durabilă a adunat laolaltă reprezentanţi ai autorităţilor publice locale şi ai mediului de afaceri giurgiuvean .
Din partea administraţiei publice locale au fost prezenţi, viceprimarii Alexandru Vladu şi Liviu Popazu, precum şi toţi directorii instituţiilor şi serviciilor subordonate Primăriei. La întâlnirea cu preşedintele Senatului au fost prezenţi, de asemenea, Răzvan Cuc, directorul executiv al Zonei Libere Giurgiu, HVS Rao, directorul UCO Ţesătura, Clara Mărculescu, directorul Centrului de Afaceri Transfrontalier “Danubius” precum şi directorul Parcului Industrial Tehnologic Giurgiu Nord.
În prima parte a discuţiilor, invitaţilor le-au fost prezentate proiectele de dezvoltare ale Primăriei, printre care, crearea Portului de mărfuri şi dezvoltarea Portului de Agrement, două obiective majore ale municipalităţii care vor contribui la dezvoltarea durabilă şi economică a zonei noastre.
Pentru a veni în completarea prezentării, făcută de Ianca Mecca, şeful departamentului de Proiecte Europene din cadrul Primăriei, Călin Popescu Tăriceanu, a vorbit participanţilor despre un proiect privind Strategia Dunării exprimându-şi dorinţa ca Giurgiu să fie principalul beneficiar. Preşedintele Senatului a mai subliniat şi faptul că nu doar Giurgiu poate beneficia de pe urma acestui proiect, ci toată zona de sud a României.

Ultima modificare: 25.09.2014 – 00:00 de către Primăria Giurgiu

Anteriorul “Targul de Toamna – bunuri de larg consum” vine la Giurgiu cu produse traditionale